banan logo
banan logo

Autonomní 5G dron

Kontaktní osoba projektu: filip.zika@czechitacademy.cz

Pracujeme na komunikačním protokolu pro bezpečné automatické ovládání dronů skrze real-time image recognition.

Hardware

AI

Telekomunikace

Popis projektu
Projekt autonomního 5G dronu se snaží, využít několika dynamicky se rozvíjejících odvětví průmyslu a přinést nová uplatnění v praktickém využití dronů. Projekt má ambice umožnit autonomní, bezpečné létání dronů přímo v ulicích měst a vytvořit tak platformu pro jejich masové využití. Věříme, že s příchodem nových technologií jako jsou mobilní 5G sítě nebo aplikace Real-Time image recognition je toto možné. Provoz dronů v ulicích měst otevírá zcela nové spektrum oblastí jejich nasazení, například v rámci integrovaného záchranného systému, stavebním průmyslu, zabezpečení a samozřejmě také v oblasti doručovacích služeb.
Aby bylo možné zajistit bezpečný let dronů nad ulicemi měst ve vyšším počtu, je nutné eliminovat maximální množství faktorů, které by mohly zapříčinit jejich zřícení. V takovém případě už nelze spoléhat pouze na pilota a jeho vizuální kontrolu. Statická pozemní poloha pilota a vlastnosti urbanizovaného území měst prakticky vylučují dálkově řízený pilotovaný let. Pilot snadno ztratí vinou budov, stromů, či jiných objektů visuální kontakt s dronem. Závislost na pilotovi rovněž může mnohdy zamezit okamžitému nasazení dronu v případě pohotovostního startu, nebo ovlivnit let jeho náhlou indispozicí. Autonomní let dronu z místa startu do místa zásahu/doručení eliminuje závislost na člověku a urychlí celý proces startu, letu i případného přistání v cílové destinaci. 

Pro jeho uskutečnění je však potřeba splnit několik kritérií:

- Vzdálené autonomní řízení dronu pomocí cloudové aplikace
- Vysokorychlostní komunikace mezi řídící aplikací a dronem s nízkou latencí
- Vybavení dronu množstvím kamer s vysokým rozlišením
- Vybavení dronu senzorikou pro přesné určení polohy ve všech osách
- Možnost kdykoliv převzít kontrolu nad letem dronu pilotem
- Spolehlivý a odolný hardware dronu
- Systém pro nouzové přistání/kontrolovaný pád dronu
Oblasti
- Programování
- Real-time image recognition
- 3D tisk
- Telekomunikace
- Elektrotechnika
Současný stav
Projekt je v současnosti v etapě, která zahrnuje návrh konstrukčního řešení dronu a dokovacích plošin, návrh řídícího stanoviště pro řízení dronu pilotem a návrh a testování 5G komunikace a EDGE computingu. Projekt je otevřený pro partnery, kteří by jej chtěli podpořit.
alter image

Preslova 72/25
Praha 5 – Smíchov
150 21
© Copyright 2023 - Czech IT Academy - All Rights Reserved
cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram